Nie sú okná ako okná

Pre niektorých je táto fráza samozrejmosťou pre iných je niečim, čomu doteraz nemuseli venovať špeciálnu pozornosť a okná hádžu tak povediac do jedného vreca. S výberom okien pre náš domov sa stretávame tak raz, maximálne možno dva krát za život. Preto je nevyhnutné klásť dôraz na výber tých najlepších okien, ktoré budú okrem estetického hľadiska plniť maximálne požiadavky a normy súčasných nízkoenergetických stavieb a stavieb s cieľom šetrenia energií. Na trhu je v súčasnej dobe mnoho výrobcov okien využívajúcich viaceré druhy materiálov.

No otázka znie: Ktorý výrobca je ten pravý? Aké okná sú tie najlepšie? Plastové, hliníkové, drevené či drevohliníkové?

Každý hľadá za svoje peniaze to najlepšie a preto Vám prinášame 5 praktických tipov ako nájsť kvalitné okná.

 

kvalitne okna

 

Tip č.1 Cena je dôležitá no nesmie byt na prvom mieste.

Na trhu sa stretávame pomerne zo širokým výberom okien od ešte širšieho výberu výrobcov a dodávateľov. Rozhodovanie na výbere okien  závisí od viacerých faktorov. Prvým faktorom je výber materiálu. Ak ste rozhodnutí pre drevo, zvolili ste si azda jednu z najdrahších alternatív. Drevo je obnoviteľný a ekologicky najprijateľnejší produkt pre zdravie.

Neobsahuje ťažké kovy, ropu a zmesi chemických látok.  Je to odolný stavebný materiál, ktorý je spätý s evolúciou ľudstva od nepamäti. Pri výbere okien sa často spotrebitelia orientujú na základe ceny. To má priamy vplyv na stupeň kvality, pretože ak hľadáte kvalitné okná, všetky vstupné materiály ako druh a kvalitatívna trieda dreviny alebo iného materiálu, farba, kovanie a tesniace elementy musia byt prvotriednej kvality. Vstupné materiály musia plniť najvyššie kvalitatívne podmienky ( napr. požiadavka nemeckej normy kvality dreveného hranola A ÖNORM B- 3013).

 

Tip č. 2 Mýty a fakty o natieraní drevených okien

„Drevené okná treba po pár rokoch natierať“

S týmto mýtom sa stretneme pomerne často. Zamerajme sa preto na pôvod tohto mýtusu. Pri nedostatočnom presahu strechy sú okná vystavené priamym poveternostným vplyvom. Každý druh materiálu má určitý stupeň opotrebenia a zvlášť, ak ma toto opotrebenie vytvorené dokonalé podmienky. V kombinácií s nedostatočnou povrchovou úpravou a nedostatočným technologickým vybavením výrobcu dosiahneme tento mýtus okamžite.

Faktom preto ostáva akú povrchovú úpravu zvolí výrobca a aké podmienky pre okná máme prichystané? Na to si musí odpovedať jednak výrobca a jednak spotrebiteľ.

Ak chce spotrebiteľ zabrániť maximálnemu opotrebeniu voči poveternostným vplyvom, je nutné zvoliť okná, ktoré sú určené na vysokú odolnosť. Pre príklad uvádzame drevohlinikové okná, ktoré sú z exteriéru opláštené hliníkovým profilom. Dôležité je dbať aj na dodávateľa hliníkového systému, pretože na  trhu sú veľké množstvá napodobením, ktoré môžu spôsobiť mnoho problémov.

kvalitne okna

 kvalitné okná

 

Tip č.3 Transparentnosť medzi spotrebiteľom a výrobcom

Pri výbere okien je potrebné sa zamerať na dôveryhodnosť výrobcu a to tak povediac na jeho otvorenosť voči spotrebiteľovi, bez utajovania používanej technológie vo výrobnom procese alebo pri používaných vstupných materiáloch. Aký je príbeh výrobcu? Akú používa technológiu? Aké má recenzie? Dá sa mu veriť? To sú jedny z mnohá otázok, ktoré trápia spotrebiteľov. Azda najhorším zlým snom je kúpiť tak povediac „mačku vo vreci“ . Konkurencia v obore je vysoká a pekným sľubom je niekedy ťažké odolať ak sa samozrejme jedna o „zvýhodnenú cenu“.

Zamerajte sa preto na:

  1. Technologické vybavenie výrobcu. Ak môžete vidieť výrobný proces počas pracovnej doby, je to dobrým znamením že výrobca pred Vami nič netají a máte možnosť vidieť jeho pravú tvár. Technologické vybavenie na ktorom prebieha výrobný proces je určite číslo jeden na zozname transparentností a v očiach spotrebiteľa je to dôležitý rozhodovací faktor. Vidieť know-how výrobcu je preto dôležitým kľúčom budovania dôvery medzi spotrebiteľom a výrobcom.
  2. „Čím väčší tým lepší“. Ak výrobca pracoval na veľkých projektoch za posledné časové obdobie, je to znakom, že má dostatok skúseností, ktoré sú často overené najvyššími požiadavkami či už projektantov, architektov, stavebných firiem, zahraničných klientov alebo pamiatkárov. Zistite preto čo najviac o referenciách a podobných projektoch ako je ten Váš. Zaberie Vám to niekoľko minút, ak si pozriete webovú stránku výrobcu. Jeho transparentnosť Vám hneď v úvode napovie, či je výrobca dôveryhodný alebo je to len akýsi „garážový“ majster.
  3. Záručný a pozáručný servis. Pre spotrebiteľa veľmi dôležité  a samotná spolupráca medzi výrobcom a spotrebiteľom  by nemala skončiť samotným namontovaním okien…Výrobca musí poskytnúť minimálne 60 mesačnú záruku na výrobky aj montáž.  Pri oknách zohráva dôležitú úlohu aj ich údržba. Zistite o tejto údržbe čo najviac a vyvarujte sa zbytočným chybám a poškodeniam z nedbalosti.

 

kvalitne okna

kvalitné okna

kvalitne oknakvalitne okna

 

 

 

 

 

 

 

Tip č. 4 Certifikácia okien

Certifikácia je jeden z hlavných merateľných ukazovateľov kvality okien. Tepelno-izolačné vlastnosti určuje tzv. (súčiniteľ prestupu tepla celého okna –Uw ). Čím je tato hodnota na oknách menšia, tým je izolačná vlastnosť okna lepšia. Nezabúdajte ani na akustické požiadavky. Hluk z exteriéru je nepríjemný a pri určitej intenzite a dĺžke trvania môže negatívne pôsobiť na zdravie človeka. I tu treba pozornosť venovať hrúbke rámu, tesnosti a zaskleniu. Zvuková izolácia okien sa meria v decibeloch – dB-. Akonáhle je hodnota dB vyššia, tým sú izolačné vlastnosti okna lepšie. Dbajte preto na výber okien, ktoré sú certifikované.

Ak má výrobca uvedený súčiniteľ prestupu tepla pri svojich produktoch, vyžiadajte si vyhlásenie o parametroch. Ak máte určité pochybnosti o parametroch spomínaných výrobcom, môžete si nechať osadené okno zmerať skúšobným laboratóriom.

Ďalším ukazovateľom poctivého výrobcu je certifikát systému manažérstva kvality TUV ISO 9001.

Čo je ISO 9001?

Norma ISO 9001 špecifikuje základné požiadavky na systém manažérstva kvality v organizáciách, ktoré chcú a potrebujú preukázať svoju schopnosť, trvalo poskytovať produkty v súlade s príslušnými predpismi a požiadavkami zákazníkov, a ktoré sa usilujú o zvyšovanie spokojnosti zákazníka. Systém manažérstva kvality rieši súčasné problémy a eliminuje výskyt problémov v budúcnosti. Jedným zo základných princípov je trvalé zlepšovanie systému manažmentu kvality.

 

kvalitne oknakvalitne okna

Tip č. 5 Montáž

Nevyhnutnou súčasťou pri výbere okien je aj ich správne osadenie do vopred pripravených stavebných otvorov. Nedokonalé vycentrovanie rámu a jeho následne osadenie môže narušiť izolačne vlastnosti okna a taktiež spôsobiť ďalšie problémy pri ich používaní. Výrobca musí pravidelne absolvovať školenia a samotná montáž musí byt vykonávaná v súlade s normami. Ak mate čas a priestor, dohliadnite na montáž osobne a uistite sa, že všetky práce vykonávane na stavbe boli podľa Vašich predstav.

 

kvalitne okna

kvalitne okna

 

 

Veríme  že Vám naše tipy pomôžu pri identifikácií kvalitných okien, ktoré budú uspokojovať Vaše predstavy o dokonalom bývaní na niekoľko generácií. Máte otázky ohľadne našich okien? Neváhajte sa nás opýtať na čokoľvek.

 

Publikoval dňa 10.12. 2019 Ing. Miloš Kočiš (Marketing  & zákaznícka podpora).